Türkiye’de Oyuncuların En Çok Tercih Ettiği Oyunlar

turkiyede oyuncularin en cok tercih ettigi oyunlar

Türkiye üzerinde yoğun olarak 11 ile 20’li yaşlar arasında ciddi bir oyuncu kitlesi bulunur. Fakat bu yaş ortalaması 30’lara çıkmasının yanı sıra daha erken yaşlara da hitap etmesi, günümüzde çıkan oyunların artması ve teknolojinin daha da içerimize yerleşmesiyle gerçekleşmektedir. Türkiye de oyuncuların en çok tercih ettiği oyunlar, var olan yaş grupları, çevre, yapılan reklamlar ve kulaktan kulağa yayılma ile önerme şeklinde hızlı bir artış göstermektedir. Eğer sizde online oyunlar oynamayı seviyorsanız kesinlikle Fortnite oyna ve dene!

En sık oynanan oyunlar listeleri genelde kullanıcıların rahatça hareket ettikleri, oyun konusu açısından mantıklı ve özgün içerikleri barındıran konseptleri barındırmaktadır. Ayrıca yıllara göre ve yeni çıkan oyunların özeliklerine göre de kullanıcıların ilgi alanlarının değiştiğini görmekteyiz. Aynı zamanda sitemizden Türkiye ve Dünyada Online Oyunların Yaygınlaşması gibi konularda da bilgi edinebilirsiniz.

PUGB ile Fortline

Her iki oyun milyonlarca oyuncusu olan ülkemizde de ciddi bir oynayış rakamlarına ulaşan oyunlar arasına girmişlerdir. Her iki oyunun ortak özellikleri, 100 kişi arasından hayatta kalmak ve birinci olmaktır. Tekli, çiftli ya da takım halinde girilebilen oyunda, hayatta kalma becerileri odaklı bir düzen olduğundan dolayı ilgi çeken bir yapıya sahiptir. Silah ve ekipmanları toplayarak arazi ve şehir merkezlerinde savaşarak, daralan gaz ya da duvardan kaçma gayreti ve sona kalarak birinci olma başarısı oyunların ortak özelliği olmaktadır.

İlk olarak PUGB oyunu çıkmış ve ardından Fortline normalde takım eşliğinde oynanan modunun yanı sıra Battle Royale sürümünü çıkarmıştır. Bu sürüm PUGB oyununa tamamen rekabet mantığında çıkarılmış ve yeni geliştirmeler eklenerek farklı bir düzeni barındırmaktadır. Ayrıca her karakterin kendine ait özellikleri olması, inşaat yapılabilmesi ve diğer çeşitli özellikler iki oyun arasındaki farklılıkların oluşmasını sağlıyor. En önemli özelliği ise PUGB bilgisayarda ücretli iken, Fortline ücretsiz olarak oynanabilmektedir.

LOL ve CSGO

Türkiye de en çok oynanan oyunlar arasında LoL özellikle de küçük yaşlardan başlayarak, 20 ve üstü yaşlara kadar sıklıkla oynanan bir oyun olarak ülkemizde yer edinir. Ayrıca çeşitli e-spor liglerinin düzenlendiği Leauge of Legends oyunu, Türkiye’de en sıklıkla oynanan oyunlar arasında başı çektiği söylenebilir. Genelde çevreden kaynaklı da olarak Lol’un tercih edildiği görülmektedir. Türkiye de oyuncuların en çok tercih ettiği oyunlar arasında CS GO bir ara ciddi anlamda zirveyi yakalayan ve günümüzde halen daha milyonlarca oyuncuyu barındıran bir oyun olarak oynanmaktadır.